آخرین اخبارجهانسیاست

سناتور امریکایی: دولت بایدن به هشدارهای پیش از خروج از افغانستان بی‌توجه بوده است

خبرگزاری دید: رییس کمیته روابط خارجی کانگرس امریکا دولت جو بایدن را متهم کرده است که به هشدارهای مقامات امریکایی در افغانستان قبل از خروج در ماه آگست ۲۰۲۱ میلادی، توجه نکرده است.

مایکل مک‌کال اخیراً اجازه‌ دسترسی به اسناد وزارت امور خارجه را که جزئیات نگرانی‌های دیپلمات‌ها در سفارت ایالات متحده در کابل را قبل از عملیات خروج بیان می‌کند، دریافت کرده است.

مک‌کال پس از مشاهده‌ این اسناد به «پونچ‌بال نیوز» گفته است: «مخالفان در مورد همه چیز حق داشتند. آن‌ها گفتند، و این هشداری بود برای دولت در مورد آنچه قرار است اتفاق بیفتد و آنچه باید انجام دهند».

این درحالی است که پس از تماس‌های مکرر و تهدید به احضار، وزارت امور خارجه‌ امریکا اجازه داد نسخه‌ ویرایش‌شده‌ اسناد توسط تعدادی مشخص از اعضای کانگرس، از جمله مایکل مک‌کال مشاهده شود.

پیشتر در ماه می، مایکل مک‌کال گفته بود که اگر آنتونی بلینکن اسناد را در اختیار کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان قرار ندهد، به اتهام تحقیر به کانگرس احضار خواهد شد.

با این حال، گِرِگ میکس عضو دموکرات کانگرس که اسناد را مشاهده کرده، گفته است که این اسناد هیچ اطلاعات جدیدی را فاش نمی‌کند و این «کل موضوعات پیرامون احضاریه و این‌که رییس‌ جمهور چیزی را مخفی می‌کند یا هر مسئله‌ دیگری را پایان می‌دهد».

روند خروج نیروهایی امریکا و روند تخلیه‌ شهروندان آن کشور و همکاران افغانستانی‌شان از افغانستان با انتقادات گسترده‌ای مواجه است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا