آخرین اخبارجهانسیاست

سویدن؛ زنی که نخست‌وزیر شد ولی نیامده استعفا کرد

خبرگزاری دید: اولین نخست وزیر زن در سویدن تنها چند ساعت پس از برگزیده شدن توسط نمایندگان پارلمان این کشور از سمت خود استعفا کرد.
به نقل از یورونیوز، ماگدالنا اندرسون اقتصاددان و رهبر حزب سوسیال دموکرات سویدن روز چهارشنبه همانطور که از پیش انتظار آن می‌رفت از سوی پارلمان این کشور به نخست وزیری برگزیده شده بود.

خانم اندرسون اما ساعاتی پس از انتصاب در پی خروج شریک ایتلافی‌اش از دولت و عدم تصویب بودجه مورد نظر وی از سمت خود استعفا داد.
یورو نیوز نوشته است که پارلمان سویدن برخلاف انتظارِ خانم نخست وزیر به بودجه‌ای رای داد که کلیات آن توسط اپوزیسیون تهیه شده بود.
ماگدالنا اندرسون پس از روبرو شدن با این ماجرا به خبرنگاران گفت که رییس پارلمان را در جریان تصمیم خود برای استعفا قرار داده است.
حزب سبزها که شریک ایتلافی خانم اندرسون و سوسیال دموکرات‌ها در دولت جدید سویدن محسوب می‌شد نیز اعلام کرد که حاضر نیست بودجه‌ای را که برای نخستین بار جریان راست افراطی در تنظیم آن دخالت داشته است بپذیرد.
خانم اندرسون در ادامه گفت‌وگو با خبرنگاران ابراز امیدواری کرد که بتواند بار دیگر و این بار به عنوان سکان‌دار دولتی تک حزبی به قدرت باز گردد.
وی تاکید کرد که تمایل ندارد دولتی را رهبری کند که وجاهت و مشروعیت‌اش از نظر قانونی زیر سوال برود.
در پی استفعای نخست وزیر تازه منصوب شده در سویدن، رییس پارلمان این کشور نیز اعلام کرد در اقدام بعدی برای حل بحران و تعیین فرد جایگزین با رهبران احزاب رایزنی خواهد کرد.
ماگدالنا اندرسون در پی کسب رای اعتماد اکثریت نمایندگان پارلمان به خصوص رای سبز‌ها و چپ‌های میانه به عنوان اولین زن به نخست وزیری سویدن برگزیده و جایگزین استفان لوفون نخست وزیر پیشین این کشور شد که پس از عدم رای اعتماد پارلمان از سمت خود کناره‌گیری کرده بود.
یکصد سال پس از آنکه زنان در سویدن از حق رای برخوردار شدند پارلمان این کشور روز چهارشنبه یک رهبر زن ۵۴ ساله را از حزب سوسیال دموکرات به نخست وزیری برگزید و به شدت مورد تشویق قرار داد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا