آخرین اخبارجهان

شش فلسطینی از زندانی با امنیت بالا در اسراییل فرار کردند

رسانه‌ها گزارش دادند که شش زندانی فلسطینی از جمله رهبر سابق یکی از شاخه‌های جنبش فتح از زندانی با امنیت بالا در شمال اسراییل از طریق تونلی که در کف تشناب سلول خود کنده بودند، گریخته‌اند.


به نقل از یورونیوز، در پی این فرار نادر که حدود ساعت ۳ بامداد به وقت محلی در زندان جلبوع، محل حبس صدها فلسطینی رخ داد، پلیس اسراییل تعقیب و جست‌وجوی گسترده‌ای را آغاز کرده است. ارتش تجهیزات رصد هوایی را در اختیار نیروهای پولیس قرار داده و نیروهای خود را در صورت لزوم برای مداخله در کرانه باختری رود اردن آماده کرده است.


آریک یاکوف یکی از فرماندهان اسراییلی گفت که به نظر می‌رسد فراریان از کف توالت سلول خود سوراخی را برای دسترسی به محوطه زندان حفر کرده بودند.
این زندان در حدود چهار کیلومتری مرز با کرانه باختری واقع شده است و به عنوان یکی از زندان‌های با امنیت بالا در اسراییل شناخته می‌شود. در این زندان فلسطینان محکوم شده یا مشکوک به اقدامات ضد اسراییلی نگهداری می‌شوند.


مقامات اسراییلی هویت زندانیان فراری را فاش نکرده‌اند اما سازمان اسرای فلسطینی، سازمان مستقر در کرانه باختری آن‌ها را شناسایی کرده است. در میان این افراد نام زکریا الزبیدی نیز دیده می‌شود، کسی که تا سال ۲۰۰۷ فرمانده گردان‌های شهدای الاقصی شاخه مسلح جنبش فتح در زمان ریاست محمود عباس بود. پنج نفر دیگر از فراریان از جنبش جهاد اسلامی هستند.
طبق اطلاعات منتشر شده چهار نفر از این افراد در حال گذراندن حکم حبس ابد بودند.
نفتالی بنت نخست وزیر اسراییل این فرار را «یک حادثه بسیار جدی» توصیف کرد و گفت که به طور مرتب در جریان عملیات جست‌وجوی این افراد قرار می‌گیرد.
جهاد اسلامی، یکی از اصلی‌ترین جنبش‌های مسلحانه فلسطین در بیانیه‌ای، این فرار را «یک اقدام قهرمانانه» عنوان کرد.
زکریا زبیدی در سال ۲۰۰۷ ساکن اردوگاه فلسطینان جنین در کرانه باختری متعهد شد در ازای توافق با اسراییل اسلحه خود را زمین بگذارد و از فهرست فلسطینیان تحت تعقیب خارج شود.
اما مقامات اسراییلی بعدها از این توافق صرفنظر کردند و سرویس امنیت داخلی اسراییل مدعی شد که این فلسطینی در «حملات مختلف» دست داشته است. وی در سال ۲۰۱۹ بازداشت شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا