آخرین اخباراسلایدشوافغانستانسیاست

غنی: گذرگاه مرزی غلام خان سیاست‌زدایی شود

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور در دومین روز سفرش به ولایت خوست در همسایگی پاکستان، خواستار غیر سیاسی شدن گذرگاه مرزی غلام خان در مرز میان دو کشور شد.به گزارش خبرگزاری دید، او در دیدار با جوانان خوستی گفت روابط با پاکستان اکنون در حال بهبود است اما گفت به آخر کار نرسیده‌اند؛ چون به گفته او به اعتمادسازی بیشتر نیاز است.
او در این دیدار وعده ایجاد ۲۰ مکتب فراهم‌سازی زمینه کار، تحصیلات عالی، سرمایه‌گذاری برای زنان و تبدیل کردن خوست به «ولایت درجه اول» را داد.
او در پاسخ به درخواست جوانان خوستی برای تجهیز و بازگشایی دایمی گذرگاه مرزی (بندر تجارتی) غلام خان در این ولایت، گفت تا این بندر غیر سیاسی نشود، بازگشایی آن فایده ندارد.
گذرگاه مرزی غلام خان در ولایت خوست که برای حدود چهار سال بسته بود، ماه گذشته بازگشایی شد اما پس از چند روز به دلیل آنچه «کار ساخت و ساز» در آن خوانده شد از سوی حکومت افغانستان دوباره مسدود شد.
گذرگاه‌های مرزی میان افغانستان و پاکستان معمولا دست‌خوش اختلافات سیاسی میان دو کشور است و بارها به دلیل این اختلافات یا از جانب پاکستان یا هم افغانستان مسدود شده‌اند.
گذرگاه مرزی غلام خان به لحاظ اقتصادی برای افغانستان به ویژه ولایت خوست با اهمیت است و نزدیکترین گذرگاه مرزی میان دوکشور برای کابل پایتخت است و پس از از گذرگاه مرزی اسپین بولدک، مسیر این گذرگاه از شهر بندری کراچی پاکستان تا کابل پایتخت افغانستان کوتاه‌ترین فاصله را دارد.
آقای غنی در حالی از بهبود روابط افغانستان و پاکستان خبر می‌دهد که چند روز پیش نخست‌وزیر این کشور به افغانستان سفر کرد. در سال‌های اخیر دیوار بی‌اعتمادی میان کابل و اسلام آباد بلند تر شده‌ است. هر دو طرف همدیگر را متهم به حمایت از گروه‌های افراطی نظامی در کشورهای یکدیگر می‌کنند. تنش‌ها در رابطه سیاسی دو کشور همیشه بر تجارت آن‌ها سایه افکنده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا