آخرین اخبارآزادی بیانافغانستانسیاست

فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران از طا-لبان خواست که به توهین رسانه‌ها پایان دهند

خبرگزاری دید: فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران ضمن اعلام این که از اواسط ماه آگست سال گذشته تا کنون ۴۰ خبرنگار از سوی طا-لبان به ‌طور موقت بازداشت شده‌، از طا-لبان خواست که به «توهین رسانه‌های افغانستان» پایان دهند.


در اعلامیه‌ فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران که روز جمعه (۱۵ دلو) منتشر شده، با استناد به آمار گزارش اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان (ANJU) گفته شده است که در مدت زمان یادشده فعالیت ۳۱۸ رسانه متوقف شده است.
طبق اعلامیه، اتحادیه ملی خبرنگاران گفته است که از مجموع ۵۰۹۶ خبرنگاری که پیش از آمدن طا-لبان کار می‌کردند، در حال حاضر تنها دوهزار و ۳۳۴ نفر کار می‌کنند.
طبق نظرسنجی اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان، در حال حاضر تنها ۲۴۳ زن در رسانه‌های افغانستان کار می‌کنند و ۷۲ درصد از کسانی که شغل‌شان را از دست داده‌اند، زنان خبرنگار هستند.
اما فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران آمار متفاوتی ارایه کرده و گفته است که براساس نظرسنجی‌های این فدراسیون، ۲۵۷ رسانه تعطیل شده و شش‌هزار و ۴۰۰ خبرنگار کارشان را از دست داده‌اند.
با این حال، فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران گفته است که افزایش حملات، بازداشت و کشتار کارمندان رسانه‌ها در افغانستان، بی‌اعتنایی طا-لبان به آزادی رسانه‌ها و آزار و اذیت روزنامه‌نگاران را برجسته می‌کند.
این درحالی است که طا-لبان پس از تسلط بر افغانستان در ۲۴ اسد سال جاری، ده‌ها خبرنگار را بازداشت، بازجویی و لت‌وکوب کرده‌اند. در آخرین مورد نیز، عبدالوارث حسرت و اسلم حجاب دو خبرنگار تلویزیون خصوصی آریانانیوز در کابل از سوط طا-لبان بازداشت و پس از دو روز آزاد شدند.
نهادهای ملی و سازمان‌های بین‌المللی همواره از طا-لبان خواسته‌اند که به آزادی رسانه‌ها و آزادی بیان احترام گذاشته و بگذارند و از سانسور شدید رسانه‌ها و خبرنگاران دست بردارند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا