آخرین اخبارجهانخبر های مهمسیاست

فلسطین به عنوان کشور مستقل از سوی اسپانیا، ایرلند و ناروی به رسمیت شناخته شد

خبرگزاری دید: کشورهای اسپانیا، ناروی و ایرلند فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل عضو سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه(۸جوزا) به رسمیت شناختند.

رهبران این کشورها گفته‌اند که این تصمیم را برای تأمین صلح و پایان دادن به تنش در این منطقه از خاورمیانه انجام داده‌اند.

پدرو سانچز نخست‌وزیر اسپانیا گفته است: «این تنها راه پیشروی به‌سوی چیزی است که همه آن را تنها راه‌حل ممکن برای دستیابی به آینده‌ای صلح‌آمیز می‌شناسند؛ یک کشور فلسطینی که در کنار دولت اسرائیل در صلح و امنیت زندگی کند».

او افزوده است که اسپانیا یک کشور فلسطینی یک‌پارچه شامل نوار غزه و کرانه باختری تحت حاکمیت تشکیلات خودگردان فلسطین با پایتختی بیت‌المقدس شرقی را به رسمیت می‌شناسد.

نخست‌وزیر اسپانیا تأکید کرده است که این کشور هیچ تغییری در مرزهای قبل از سال ۱۹۶۷ را به رسمیت نمی‌شناسد، مگر این‌که دو طرف با آن موافقت کنند.

سیمون هریس نخست‌وزیر ایرلند نیز امروز با نشر بیانیه‌ای گفته است: «ما می‌خواستیم فلسطین را در پایان روند صلح به رسمیت بشناسیم، اما در کنار اسپانیا و ناروی ایستادیم تا معجزه‌ صلح را زنده نگه داریم».

خوزه مانوئل آلبارس وزیر امور خارجه‌ اسپانیا نیز گفته است که این اقدام به این معنا است که ۱۴۶ کشور از ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد، اکنون کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسند.

تشکیلات خودگردان فلسطین که اکنون در کرانه‌ باختری تحت اشغال اسرائیل، خودمختاری محدودی دارد، از این تصمیم استقبال کرده است.

ماری‌ آنتوانت سدین، سفیر فلسطین در ناروی نیز از تصمیم این کشورها استقبال کرده و گفته است: «این اقدام گامی رو به جلو برای پایان دادن به جنگ و اشغالگری و دادن حق حضور به مردم فلسطین در کشور مستقل خود و زندگی با عزت، همراه با آزادی و صلح است».

رهبران این کشورها ابراز امیدواری کرده‌اند که سایر کشورهای اروپایی با این تصمیم ترغیب شوند و کشور مستقل فلسطین را به رسمیت بشناسند.

این کشورها گفته‌اند که نمایندگی‌های خود در فلسطین را به سفارت ارتقا می‌دهند و به این نمایندگی‌ها سفیر اعزام می‌کنند.

این سه کشور ابتدا شش روز پیش اعلام کردند که فلسطین را به‌عنوان یک کشور مستقل به رسمیت می‌شناسند‌.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا