آخرین اخبارافغانستانسیاست

مبارزه با فساد در افغانستان هنوز هم یک نیاز اساسی است

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است که مبارزه در برابر فساد در افغانستان هنوز هم نیاز اساسی محسوب می‌شود.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است که مبارزه در برابر فساد در افغانستان هنوز هم نیاز اساسی محسوب می‌شود.
به گزارش خبرگزاری دید، در سومین گزارش یوناما در مورد مبارزه با فساد که امروز (دوشنبه ۳۰ ثور) با عنوان «مبارزه‌ افغانستان در برابر فساد: کار اساسی برای صلح و رفاه» منتشر شده، در آن از پیشرفت‌ها در تطبیق استراتژی مبارزه با فساد در افغانستان استقبال شده است.
در این گزارش همچنان تاکید شده است که برای ادامه‌ این پیشرفت‌ها به تمرکز و تلاش‌های دوامدار ضرورت است.
تدامیچی یاماموتو نماینده‌ خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان، گفته است:«ملل متحد از پیشرفت‌های افغانستان در این خصوص (تطبیق استراتژی مبارزه با فساد) استقبال می‌نمایند، اما تمام نهادهای افغان در کنار همه اقشار جامعه باید به تلاش‌های خویش در راستای افزایش اصول تعهد، حساب‌دهی و شفافیت ادامه دهند.»
گزارش تازه‌ یوناما تاثیر دوامدار فساد در عرصه‌های زندگی مردم در افغانستان، کاهش اعتماد مردم به نهادهای دولتی و فساد به عنوان مانع تلاش‌ها برای تأمین صلح و رفاه پایدار را توضیح داده است.
آقای یاماموتو گفته است که فساد حاکمیت قانون را ضعیف و زمینه برای جنایت‌های بیشتر را مساعد می‌کند. او همچنان افزوده است که این امر منتج به ایجاد «حلقه‌ خبیثه» شده و فرهنگ معافیت از مجازات را تقویت می‌کند.
به گفته‌ او، «فساد حتی چشم‌انداز صلح را در معرض خطر قرار می‌دهد، در حالی‌که راه حل مبتنی به مذاکرات برای آینده‌ افغانستان باید براساس صداقت و عدالت باشد.»
در گزارش یوناما پیشنهادهایی نیز به‌ منظور حمایت از نهادهای ذیربط افغانستان در امر مبارزه با فساد و بهبود بخشیدن به زندگی تمام شهروندان ارائه شده و آمده است که تلاش‌های جاری دولت در خصوص مبارزه با فساد روی زندگی شمار زیادی از افغان‌ها بی‌تأثیر بوده است.
همچنان در این گزارش گفته شده که با وجود بسیاری از اصلاحات در عرصه‌های حقوقی و پالیسی، فساد هنوز هم به عنوان مانع اساسی بر سر راه رسیدن به صلح و رفاه دایمی در افغانستان قرار دارد.
یکی از پیشنهادهایی که در این گزارش مطرح شده، این است که «افغانستان باید یک استراتژی درازمدت مبتنی به دستاوردهای حاصله از روند اصلاحات را تهیه نماید و از اراده‌ ملی منحیث اهرمی برای مبارزه با فساد استفاده نماید».
از سویی هم، نماینده‌ خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان همچنان افزوده است که انتخابات آینده «آزمونی برای تطبیق تجربه‌های حاصله» است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا