آخرین اخبارافغانستانسیاست

محقق: هیچ کشور خارجی جنگ بلخاب را تحریک نکرده است

خبرگزاری دید: محمد محقق از رهبران سیاسی کشور در پیام عیدی‌اش با اشاره به جنگ در بلخاب، می‌گوید که علت جنگ در این ولسوالی «نه تحریک کدام کشور خارجی و نه خواسته جریان‌های سیاسی کشور بود».


محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان امروز جمعه(۱۷سرطان) با نشر پیامی به مناسبت عید قربان، گفته است که جنگ بلخاب به تحریک کسی از خارج یا داخل کشور نبوده است.
به باور محقق، این جنگ محصول لج‌بازی‌ها و انتقام‌گیری گروه «ظالم و انحصارگر» طا-لبان بود که به بهانه منازعه داخلی خودشان، جنگ را بر مردم بلخاب تحمیل کردند.
محمد محقق در این پیام خود افزوده است که طا-لبان می‌توانستند منازعه داخلی‌ خود با مولوی مهدی، فرمانده ناراضی‌شان را به‌طور مسالمت‌آمیز حل کنند، اما این گروه از روی انتقام‌گیری حمله کرد.
به گفته او، «طا-لبان در این جنگ مرتکب قتل‌عام نزدیک به ۱۰۰ غیرنظامی و آوار‌گی ده‌ها هزار نفر به شمول کودکان و زنان در کوهستان‌های صعب‌العبور جنوب بلخاب تا یکاولنگ بامیان شده‌اند».
آقای محقق از نهادهای امدادرسان و حقوق بشری بین‌المللی خواسته است که در کنار کمک‌رسانی اولیه به آوارگان جنگ بلخاب، زمینه برگشت مطمین آنان به خانه‌های‌شان را فراهم سازند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا