آخرین اخبارمطالب معلوماتی

مومیایی سه انگشتی در پیرو کشف شد

 

زمستان گذشته(۱۳۹۵)، مومیایی عجیبی در پیرو کشف شد که به جای ۵ انگشت دارای ۳ انگشت در دست و پای خود بود. پژوهشگران با بررسی این مومیایی به این نتیجه رسیده‌اند که به‌رغم شباهت فراوانش، این مومیایی انسان نیست.
یک ژنتیک‌شناس روسی از «سن‌پترزبورگ» این نمونه را آزمایش کرده است تا زیست‌گاه و منشا این مومیایی را مشخص کند. او تشخیص داد که این مومیایی که «ماریا» نام گرفته، متعلق به قرن پنجم پس از میلاد مسیح است، اما بررسی نمونه بافت آن نشان می‌دهد با این که تعداد کروموزوم‌های این مومیایی مانند انسان، ۲۳ جفت است؛ ولی انسان نیست.
شواهد موجود نشان می‌دهد که این مومیایی انسان است، ولی محققان می‌گویند که ساختار آناتومی این مومیایی با انسان‌های آن دوره کاملا متفاوت است. آن‌ها در حال مشاهده و بررسی شکل کروموزوم‌ها و آمینواسیدهای ماریا هستند تا ببینند آیا این مومیایی شبیه انسان‌های آن زمان است یا خیر.
یکی از تفاوت‌های عمده ساختاری این مومیایی با انسان، قفسه سینه آن است. شکل وارونه قسمت فوقانی بدن این مومیایی، دنده‌های آن را به شکل نیم‌دایره درآورده است. این ساختار بدنی مومیایی، محققان را در مطالعه اعضای داخلی بدن ماریا کمک کرده است.
برای حفاظت «ماریا» از کلرید کادمیوم استفاده شده که ماده‌ای شیمیایی با خاصیت ضدباکتریایی است.
در حال حاضر نیز محققان روسی به همراه محققان کشور پیرو در حال انجام مطالعات بیشتر روی «ماریا» هستند و محققان روسی امیدوارند تا این مومیایی را به کشور خود منتقل کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا