آخرین اخبارافغانستانفرهنگ عامه

نشست هم‌اندیشی عاشورائیان؛

نسل جوان با مکتب امام حسین آشنا شود/ حضرت زینب الگوی روشن‌گری است

مسئولان موسسه قرآنی الزهرا با همکاری برخی نهاد‌های قرآنی برنامه عاشورایی را به مناسبت ایام محرم دایر کرده و می‌گویند که نسل جوان باید با مکتب حسینی آشنا شود که در این مکتب زینب الگوی روشن‌گری و معلم زندگی است.


مسئولان این موسسه قرآنی روز پنج‌شنبه (۲۰ اسد) با هماهنگی هشت نهاد‌ قرآنی نشستی را تحت عنوان «محفل هم اندیشی عاشوراییان حسینی» به منظور تلفیق برنامه‌های انس با قرآن و عترت در کابل دایر کردند.
مرضیه سادات کاظمی عضو شورای علمای شیعه افغانستان گفت: حضرت زینب (س) بعد از واقعه عاشورا در سه مرحله، حادثه کربلا را مدیریت کرد.
خانم کاظمی گفت: حضرت زینب(س) بعد از شهادت برادرش امام حسین(ع) اولین روشن‌‎گری را از گودال قتلگاه آغاز کرد که دشمنان را به گریه در آوردند و در مرحله دوم همچنان هرجا رسید افشا‌گری کرده و چهره سرخ و عاشقانه حادثه کربلا را هویدا کرد.
وی با بیان اینکه حضرت زینب(س) با استفاده از آیات قرآن و احادیث نبوی اهداف برادرش امام حسین(ع) را بازگو کرد گفت: زینب تنها در کربلا صبر نکرد بلکه رفتار فردی، اجتماعی و سیاسی را از خود در جامعه بشری به‌جا گذاشت که مردان و زنان می‌توانند با پیروی از آن هم با نفس سرکش خویش مبارزه کنند و هم جامعه و خانواده را سالم نگهدارند.


خانم کاظمی گفت که در شرایط کنونی ما باید راه و روش مکتب حسینی را در پیش گرفته و برای ساختن یک جامعه اسلامی و انسانی تلاش کنیم.
از سویی هم، محمد ادریس رسولی رییس انجمن فرهنگی وصال کوثر در این مراسم گفت: هدف این برنامه این است که مفاهیم و تفاسیر قرآنی را در جامعه نهادینه کرده و برای تدوین مواد درسی بروز قرآنی ظرفیت‌ها را شناسایی کنیم.
آقای رسول گفت که در جامعه افراد با استعداد در بخش‌های مختلف وجود دارد و ما با برگزاری چنین برنامه‌ها در پی شناسایی نخبگان قرآنی هستیم تا روی ظرفیت و ارزش درس‌های قرآنی کار کند و مفید واقع شود.
وی همچنان گفت که برنامه‌های قرآنی در مساجد ضعیف است که ما با نهاد‌های قرآنی برادران شیعه و سنی تلاش داریم که بتوانیم بعد از این برنامه‌هایی را به گونه تلفیقی برگزار کنیم، یعنی برگزاری برنامه انس با قرآن و عترت یکجا دایر شود.
در همین حال، علی اکبر افشاگر رییس موسسه بین‌المللی الزهرا گفت: ما با دایر کردن چنین برنامه‌ها به دنبال نخبه پروری با اساتید نخبه می‌باشیم تا بتوانیم نسل جوان را با عاشورا و اهداف قیام امام حسین آشنا سازیم.
گفتنی است که حادثه کربلا در سال ۶۱ هجری به‌ وقوع پیوست که در نتیجه آن امام حسین امام سوم شیعیان و ۷۲ تن از یارانش در صحرای کربلا به شهادت رسیدند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا