آخرین اخباراسلایدشوافغانستانخبر های مهمسیاست

هیئتی از شورای صلح هفته آینده به پاکستان می‌رود

محمدعمر داوودزی رییس دبیرخانه شورای عالی صلح و نماینده رییس جمهور در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح، به هدف تأمین اجماع منطقه‌ای روند صلح افغانستان، هفته آینده به پاکستان می‌رود. هدف از این سفر تقویت اجماع منطقه‌ای روند صلح کشور خوانده شده است.

محمدعمر داوودزی رییس دبیرخانه شورای عالی صلح و نماینده رییس جمهور در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح، به هدف تأمین اجماع منطقه‌ای روند صلح افغانستان، هفته آینده به پاکستان می‌رود. هدف از این سفر تقویت اجماع منطقه‌ای روند صلح کشور خوانده شده است.
به گزارش خبرگزاری دید، این نخستین سفر آقای داوودزی به عنوان رییس دبیرخانه شورای عالی صلح و نماینده رییس جمهور در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح، به کشورهای همسایه و منطقه است.
آقای داوودزی که روز چهارشنبه (دوازدهم جدی) در یک نشست مشورتی شورای عالی صلح با جامعه مدنی صحبت می‌کرد، گفت که هفته آینده به پاکستان می‌رود تا موضع این کشور را در قبال پروسه صلح افغانستان ارزیابی کند.
رییس دبیرخانه شورای عالی صلح گفت که او پس از «ارزیابی پاکستان» تصمیم می‌گیرد تا به «ایران» و یا کدام کشور دیگر منطقه سفر کند.
آقای داوودزی هدف از این سفرها را فراهم‌سازی هرچه بیشتر اجماع منطقه‌ای در خصوص روند صلح کشور دانست.
نماینده رییس جمهور در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح، با اشاره به سفرها و تلاش‌های زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در مورد صلح افغانستان گفت:«آقای خلیلزاد در این راستا تلاش‌های خوبی داشت و دارد. اما بالاخره از افغانستان نمایندگی نمی‌کند، او از منافع امریکا در منطقه نمایندگی می‌کند، از آدرس امریکا می‌خواهد که در منطقه، اجماع منطقه‌ای را بسازد. همین رنگ افغانی‌اش در صورتی زیادتر می‌شود که هیئت افغانی نیز شامل پروسه شود.»
آقای داوودزی افزود که شرایط منطقه تغییر کرده و نیاز است که موضع این کشورها در خصوص پروسه صلح کشور ارزیابی شود تا به گفته وی، افغانستان بداند که کشورهای همسایه و منطقه از روند صلح افغانستان چه می‌خواهد.
رییس دبیرخانه شورای عالی صلح اظهار امیدواری کرد که سال ۲۰۱۹ سال صلح برای کشور باشد. وی افزود که یقین دارد که در سال جاری میلادی، صلح در کشور تأمین می‌شود.
سفر نماینده رییس جمهور در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح، در حالی سر از هفته آینده به کشورهای منطقه آغاز می‌شود که به تاز‌گی دولت ایران و نمایند‌گان گروه طالبان در تهران باهم دیدار وگفت‌وگو کرده‌اند.
از جانب دیگر قرار است در روزهای آینده، دور تازه‌ای از مذاکرات میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان در عربستان سعودی نیز برگزار شود.
نشست عربستان سعودی ادامه نشست ابوظبی است. در این نشست قرار است نمایندگان ایالات متحده امریکا، پاکستان، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و طالبان اشتراک کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا