آخرین اخبارجهانسیاست

وزرای خارجه ترکیه و امریکا بر تداوم همکاری در افغانستان تاکید کردند

وزرای خارجه ترکیه و امریکا طی نشستی در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویارک، ضمن تاکید بر تقویت روابط دوجانبه بعد از تنش‌های اخیر، خواستار تداوم همکاری در موضوع افغانستان شدند.


به نقل از فارس، مولود چاووش‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه که به نیویارک سفر کرده، با آنتونی بلینکن همتای امریکایی خود در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل دیدار و رایزنی کرد.
به نوشته وبگاه شبکه «تی‌آرتی ورلد» وزرای خارجه امریکا و ترکیه در جریان این دیدار بر تداوم همکاری در موضوع افغانستان، بعد از خروج نظامیان خارجی از این کشور، تاکید کردند.
بلینکن طی نشست خبری با چاووش‌اوغلو بعد از این دیدار گفت: «ما از ترکیه به دلیل شراکت بسیار محکم در افغانستان و کارهایی که همچنان به کمک یکدیگر باید انجام دهیم، قدردان هستیم».
وی درباره موضوعات مطرح‌شده در جریان این دیدار نیز توضیح داد: «جای صحبت زیادی درباره حرکت افغانستان به سمت جلو هست اما دیگر مسائل منطقه‌ای از سوریه گرفته تا قفقاز هم مورد بحث قرار گرفتند».
بر اساس این گزارش، وزیر خارجه امریکا در پاسخ به سوالی درخصوص تنش‌های چند سال اخیر بین واشنگتن و انقره نیز اظهار داشت: «ترکیه و ایالات متحده، به‌عنوان شرکای قدرتمند و متحدانی در ناتو، کنار یکدیگر ایستاده‌اند و مشتاق پوشش دادن مسائل بسیاری در زمانی که امروز داریم هستم».
به نوشته تی‌آرتی، وزیر خارجه ترکیه نیز در این نشست خبری از بلینکن به ‌دلیل «همکاری عالی در زمینه‌های مختلفی در افغانستان» تشکر کرد.
چاووش‌اوغلو در این‌باره گفت: «قطعاً ما به همکاری مشترک در افغانستان ادامه می‌دهیم. ما این همکاری خود را تداوم می‌بخشیم و هرچه بتوانیم برای تقویت روابط دوجانبه انجام می‌دهیم».
پیش از این نیز «رجب طیب اردوغان» رییس ‌جمهور ترکیه در گفت‌وگوی تلفنی با نخست‌وزیر ایتالیا، تداوم کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و تعامل با طالبان را ضروری دانسته و گفته بود در غیر این‌صورت، فشار مهاجرت از این کشور افزایش می‌یابد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا