آخرین اخبارجهانسیاستمنطقه

پاکستان درمان زخمی‌های جنگ غزنی را رد کرد

ارتش پاکستان درمان زخمی‌های جنگ غزنی در شفاخانه‌های این کشور را رد کرده است.
ارتش پاکستان امروز شنبه (۲۷ اسد) سخنان روز گذشته، رییس‌جمهور غنی مبنی به درمان زخمی‌های جنگ غزنی در شفاخانه‌های پاکستان را رد کرده و این ادعا را نادرست خوانده است.
به گزارش خبرگزاری دید، رییس‌جمهور غنی روز گذشته (جمعه ۲۶ اسد) هنگام بازدید از شهر غزنی گفته بود که زخمی‌های جنگ غزنی در شفاخانه‌های پاکستان درمان می‌شوند و پاکستان باید در این مورد پاسخ دهد.
جنرال قمر جاوید باجوه، ریس ستاد ارتش پاکستان گفته که پاکستان از فعالیت‌های تروریستی در افغانستان هیچ‌گونه حمایتی ندارد؛ اما در مورد گزارش‌های در مورد انتقال زخمیان و کشته‌شدگان جنگ غزنی به پاکستان گفته است که شماری از شهروندان پاکستان در افغانستان مشغول کار اند که گاهی قربانی خشونت در افغانستان می‌شوند و تروریست خواندن این افراد مایه تاسف است.
رییس ستاد ارتش پاکستان مدعی شده که شاخه‌های مختلف تحریک طالبان پاکستان در داخل افغانستان پنهان شده که به‌نام شهروندان افغانستان برای درمان به پاکستان منتقل می‌شوند، اضافه بر آن مهاجرین افغانستان و وابستگان آن نیز به همین منوال به پاکستان آورده می‌شوند.
آقای باجوه گفته است که پاکستان به تعهدات خود به رییس‌جمهور افغانستان برای آوردن صلح پای‌بند است و از دولت افغانستان می‌خواهد که نگاهی به مشکلات درونی خود داشته باشد.
او خاطر نشان کرده است که راه‌حل این مشکلات، سرعت دادن به اجرایی‌شدن برنامه عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی است.
باجوه تاکید کرده است که پاکستان از تمام تلاش‌هایی که منجر به ایجاد صلح در افغانستان شود، حمایت می‌کند.
به گفته او، پاکستان معتقد است که بدون افغانستان آرام، صلح و امنیت پایدار در پاکستان و منطقه هم ایجاد نخواهد شد.
با این وجود، در چند روز گذشته برخی از رسانه‌های پاکستانی نیز انتقال زخمی‌ها و کشته‌شدگان جنگ غزنی در پاکستان گزارش‌ها را منتشر کرده‌اند. رسانه‌های پاکستانی شمار اجسادی را که از جنگ غزنی به پاکستان انتقال یافته‌اند ۱۵۰ جسد اعلام کرده است.
برخی از سیاست‌مداران پاکستان از جمله «افراسیاب ختک» و «اسپندیارولی خان» نیز در مورد دخالت استخبارات پاکستان در جنگ غزنی وضاحت خواسته است.
برخی منابع امنیت ملی افغانستان نیز گفته است که جنگ غزنی توسط استخبارات پاکستان از چهار جبهه سازماندهی شده است.
صدها طالب مسلح (شب جمعه، ۱۹ اسد) حملات گسترده‌ را از سه طرف بالای شهر غزنی انجام دادند و برخی از قسمت‌ای این شهر را تصرف کرده و بسیاری از ساختمان‌های دولتی و غیر دولتی را آتش زدند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا