آخرین اخباراجتماع

پوتین: به تهدیدهای ضد روسی پاسخ می‌دهیم

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور فدراسیون روسیه گفته است که این کشور به تهدیدهای ضد روسی رو به افزایش پیمان اتلانتیک شمالی(ناتو) و گسترش سیستم دفاع راکتی امریکا در اروپا پاسخ مناسب می‌دهد.

به نقل از اسپوتنیک، پوتین این اظهارات را در مصاحبه برای فیلم مستندی که با اولیور استون،  کارگردان امریکایی انجام داده است، اعلام کرد.

رسانه‌های روسی بخش دیگری از سخنان رییس‌جمهور روسیه را در این فیلم منتشر کردند که وی به دو تهدید عمده امنیتی برای روسیه از سوی غرب اشاره کرد.

رییس‌جمهور روسیه در این باره گفت:” تهدید نخست، استقرار سیستم دفاع راکتی در مجاورت مرزهای روسیه در کشورهای شرق اروپا است”.

وی افزود:” تهدید دیگر این است که تجهیزات و سیستم‌های دفاع راکتی امریکایی در نزدیک مرزهای روسیه می تواند در طول چند ساعت به سیستم پرتاب راکت‌های تهاجمی تبدیل شود”.

پوتین اظهار کرد:” با استقرار این سیستم‌های راکتی، روسیه در محاصره قرار می گیرد”.

وی همچنین ادامه داد:” در شرق اروپا راکت‌های رهگیر در کشتی‌های جنگی مستقر می‌شوند و این کشتی‌ها در دریای مدیترانه و شمال و سواحل ایالت الاسکا همیشه حضور دارند”.

رییس‌جمهور روسیه گفت:” این اقدام‌های امریکا اشتباه بزرگی است. در واقع شرکای ما مرتکب اشتباه راهبردی می‌شوند، زیرا به تمامی این اقدام‌ها پاسخ مناسب می‌دهیم که به معنای آغاز دور جدید رقابت‌های تسلیحاتی خواهد بود”.

پوتین تصریح کرد:” پاسخ روسیه به اقدامات امریکا به مراتب کم‌هزینه‌تر خواهد بود، اما موثر است، به این وسیله به اصطلاح موازنه راهبردی را حفظ می‌کنیم و این موضوع بسیار مهمی است”.

رییس‌جمهور روسیه افزود:” برهم‌زدن موازنه هسته‌ای در جهان اشتباهی بزرگ است. در آستانه ساخت بمب اتمی، دانشمندانی که علوم مربوط به این بمب را به شوروی تحویل دادند، به این موضوع(برقراری موازنه اتمی) پی برده بودند”.

وی گفت:” زمانی که امریکا بمب اتمی ساخت، اتحاد شوروی وقت شروع به اجرای برنامه هسته‌ای برای این نوع سلاح کرد و آن‌زمان دانشمندان بومی و خارجی و نخست کارشناسان آلمانی در این زمینه کار می‌کردند”.

پوتین تاکید کرد:” سازمان‌های جاسوسی شوروی اطلاعات گسترده‌ای در باره بمب اتمی از امریکا کسب کردند و زمانی که دانشمندان به خطر این بمب پی بردند، دانش ساخت آن را به دولت شوروی ارایه کردند”.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا