آخرین اخباراسلایدشوافغانستانخبر های مهمسیاست

مجلس نمایندگان خواستار لغو پیمان امنیتی با امریکا شد

شماری از نمایندگان مجلس، مقام‌های امریکایی را متهم به نقض مواد پیمان استراتیژیک و امنیتی با افغانستان کرده و خواستار لغو کلی این پیمان شدند.

شماری از نمایندگان مجلس، مقام‌های امریکایی را متهم به نقض مواد پیمان استراتیژیک و امنیتی با افغانستان کرده و خواستار لغو کلی این پیمان شدند.
به گزارش خبرگزاری دید، شماری از نمایندگان مجلس در نشست عمومی که امروز چهارشنبه(۱۰ ثور) برگزار شده بود، در واکنش به گزارش‌های منتشر شده مبنی بر خروج تمامی نیروهای امریکایی از افغانستان، تاکید بر بازنگری پیمان استراتیژیک با این کشور کردند.
برخی از نمایندگان مجلس گفته‌اند که مقام‌های امریکایی در ۵ سال گذشته مکرراً مواد پیمان امنیتی با افغانستان را نقض کردند و بهتر است این پیمان به گونه کامل ملغی اعلام شود.
آنان گفته‌اند که هرچند مطابق پیمان امنیتی، امریکا تا سال ۲۰۲۴ حق خروج نیروهایش را از افغانستان ندارد، اما اخیراً ترامپ به بهانه‌ ویروس کرونا قصد خارج کردن نیروهای خود را از افغانستان دارد.
غلام‌حسین ناصری نماینده کابل در نشست امروز گفت که حکومت امریکا با بی‌شرمی و بی‌مسئولیتی چندی پیش کمک یک میلیارد دالری خود را به افغانستان قطع کرد و اینک تصمیم به خروج نیروهای خود از افغانستان دارد.
ناصری اضافه کرد که قبل از خارج شدن نیروهای امریکایی، مجلس باید در مورد پیمان امنیتی با امریکا بازنگری کرده و آن را ملغی اعلام کند.
علی‌اکبر جمشیدی نماینده دایکندی نیز خاطر نشان کرد که امریکایی‌ها به بهانه‌ کرونا می‌خواهند افغانستان را ترک کنند، اما آن‌ها در پُشت پرده با برخی از کشورهای منطقه توافق کرده تا افغانستان را به طالبان واگذار کند.
جمشیدی اشاره کرد که حضور نیروهای امریکایی بر بنیاد پیمان امنیتی امریکا و افغانستان می‌باشد و در ماده ۲۶ این پیمان آمده است که تا سال ۲۰۲۴ این کشور حق خروج نیروهای خود را از افغانستان ندارد.
او همچنین علاوه کرد که بخش‌های دیگر این پیمان امریکا را مکلف می‌کند که تا سال ۲۰۲۴ از نیروهای امنیتی افغان حمایت مالی، سیاسی و تسلیحاتی کند، در حالی که این مواد، بارها نقض شده‌است.
بر اساس گفته‌های جمشیدی، شهروندان طرف‌دار خروج نیروهای امریکایی از افغانستان می‌باشند، اما این خروج باید مسئولانه و مطابق محتوای پیمان امنیتی باشد.
زلمی مجددی نماینده بدخشان نیز گفت که امریکایی‌ها در پُشت پرده با طالبان به توافق رسیده‌اند تا افغانستان را به این گروه واگذار کنند و اهداف خود را از طریق طالبان به پیش ببرند.
مجددی اضافه کرد که قرار است بعد از خروج نیروهای امریکایی طالبان مسئولیت مبارزه با تروریزم به ویژه داعش را به عهده داشته باشند درحالی که این گروه خود تروریستی می‌باشد.
او همچنین گفت که جنگ‌جویان طالبان در بدخشان با گروه داعش هم‌دست بوده و مشترکاً علیه نیروهای امنیتی و مردم افغانستان می‌جنگند.
مجددی گفت که برای خروج از این وضعیت، کنفرانس منطقه‌ای و بین‌المللی برگزار شود و پروسه صلح افغانستان از انحصار امریکایی‌ها خارج شود، همچنین کشورهای منطقه به ویژه چین، روسیه و ایران پروسه صلح افغانستان را تضمین کرده و به پیش ببرند.
بر اساس گفته‌های مجددی، پیش‌بردن یکجانبه صلح با طالبان از سوی امریکایی‌ها موجب شده تا طالبان بر مناطق بیشتری مسلط شوند.
بلقیس روشن نماینده فراه نیز گفت امریکا می‌خواهد افغانستان را به اجیران پاکستانی تسلیم کند و باید مردم افغانستان در این قسمت حساسیت خود را نشان دهند.
او همچنین گفت کسانی‌که چند سال قبل برای امضای پیمان امنیتی با امریکا کارت سبز بالا کرده بودند، امروز مسئول تمام دربه‌دری کشور می‌باشند و باید خجالت بکشند.
نمایندگان مجلس در حالی این اظهارات را مطرح می‌کنند که چندی پیش نیز بارها آنان خواستار تجدید نظر و لغو پیمان‌های عقد شده با امریکا شده بودند.
پیمان امنیتی میان افغانستان و امریکا پس از روی کار آمدن حکومت وحدت ملی در سال ۲۰۱۴ امضاء شد.
براساس این توافق‌نامه، ایالات متحده امریکا مسئولیت دارد تا سالانه کمک‌های مالی را برای روند آموزش، تجهیز، مشوره دهی و حفظ نیروهای امنیتی افغانستان فراهم کند تا افغانستان بتواند بطور مستقلا‌نه از خود در برابر تهدیدات داخلی و خارجی، دفاع کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا