آخرین اخبارتحلیلجهانسیاست

چگونه داعش از جنگ اوکراین سود می‌برد

حواس پرتی ناشی از جنگ در اروپای شرقی، تنها مشکل پیش روی مبارزه ضد تروریستی نیست. تحولات در منطقه شام نیز به نفع داعش است

«دولت اسلامی» در جدیدترین پیام تبلیغاتی خود که حاوی تهدید به حملات تروریستی بیشتر بود، این موضوع را با اشاره صریح به مفید بودن جنگ تجاوزکارانه روسیه در اوکراین ترکیب کرد. ابوعمر المهاجر سخنگوی جدید این سازمان تروریستی گفت که زمان مناسبی برای «کارزار انتقام» برای انتقام از مرگ رهبر سابق داعش فرا رسیده است. طبق این پیام صوتی، «بربریت روس ها» غرب را به جنگی واداشته که در واقع می‌خواست از آن اجتناب کند. دشمنان در حال حاضر در حال جنگ با یکدیگر هستند.
هشدارهایی از سوی آژانس‌های امنیتی غربی به گوش می‌رسد که با وجود جنگ در اوکراین، داعش را نباید نادیده گرفت. این سازمان تروریستی اگرچه به طور قابل توجهی تضعیف شده، اما همچنان یک تهدید جدی به ویژه در سوریه و عراق باقی مانده است. این هشدارها با گزارش پنتاگون که چند روز پس از حمله علیه رهبر داعش منتشر شد، همخوانی دارد.
در ماه های پس از این گزارش، حملات تروریستی داعش از سوریه و عراق به طور مرتب گزارش می‌شد. بر اساس گزارش سال گذشته سازمان ملل متحد، حدود ۱۰۰۰۰ جنگجوی داعش هنوز در این دو کشور فعال هستند. ناظران می گویند سلول های مخفی بی شماری در رقه سوریه وجود دارد.
حواس پرتی ناشی از جنگ در اروپای شرقی، تنها مشکل پیش روی مبارزه ضد تروریستی غرب نیست. تحولات در منطقه شام نیز به نفع داعش است. این سازمان تروریستی از این واقعیت سود می برد که دولت های آنجا در حال شکست خوردن بوده و مشکلات اقتصادی مردم در حال افزایش است. وضعیت در سوریه به ویژه خطرناک می باشد.
از سوی دیگر، در عراق، یک عملیات نظامی گسترده علیه داعش هم اکنون جریان دارد، اما سیاست به دلیل جنگ داخلی فلج شده است. در لبنان، جایی که اوضاع برای مدتی طولانی نسبتاً آرام بوده، اخیرا گزارش‌های نگران کننده چندین برابر شده است. ده ها مرد جوان در محله‌های فقیر نشین شهر بندری طرابلس ناپدید شده و اجساد برخی از آنها به عنوان جنگجویان داعش در عراق یافت شد. فشار اقتصادی در منطقه نیز به دلیل جنگ در اوکراین در حال افزایش است.
مقامات امنیتی غربی نه تنها نگران تحولات در شام و افغانستان جایی که داعش دوباره در حال قدرت گیری است، هستند، بلکه در مورد تحرکات مهاجران به اروپا نیز نگران می باشند. اگر شمار مهاجران دوباره افزایش یابد، برای تروریست ها راحت تر خواهد بود که بدون جلب توجه به اروپا برسند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا