آخرین اخباراسلایدشوافغانستاناقتصاد و توسعهحقوق بشر

۱ میلیون کودک در افغانستان کار شاقه می‌کند

خبرگزاری دید: سازمان حفاظت از کودکان می‌گوید که به دلیل وضعیت بد معیشتی در افغانستان، بیش از یک پنجم کودکان مجبور به کارهای شاقه شده‌اند.

کودک
سازمان حفاظت از کودکان امروز دوشنبه(۲۵دلو) با نشر گزارشی گفته است که ۱ هزار و ۴۰۰ خانواده را در هفت ولایت سروی کرده و نتایج آن نشان می‌دهد که ممکن یک میلیون کودک در بخش‌های مختلف افغانستان مجبور به کار شاقه شده‌اند.
در گزارش این سازمان آمده است که ۸۲ درصد شهروندان افغانستان پس از فروپاشی حکومت پیشین و مسلط شدن طا-لبان بر این کشور، درآمد خود را از دست داده و ۱۸ درصد آنان گفته‌اند که چاره‌ای جز فرستادن کودکان شان به کار، دیگر راهی نداشتند.
بر اساس این سروی، بیش از ۸۰ درصد از خانواده‌هایی که بررسی شده‌اند، گفته اند که درآمد روزانه و ماهانه شان را از دست داده اند. خانواده‌هایی که در شهرها زندگی می‌کنند، بیشترین آسیب را دیده‌اند.
سازمان حفاظت از کودکان همچنین گفته که بحران اقتصادی در افغانستان باعث افزایش نرخ مواد اولیه به ویژه مواد خوراکی در این کشور شده و ۳۹ درصد خانواده‌ها گفته اند که از خانواده‌های نسبتاً ثروت‌مندتر مواد خوراکی و غذا قرض می‌گیرند.
بسیاری از خانواده‌هایی که مجبور شده‌اند کودکان شان را به کارهای شاق بفرستند، از وضعیت کودکان خود در هوای سرد زمستانی نیز ابراز نگرانی کردند.
این سازمان می‌گوید که از ماه سپتمبر سال گذشته تا کنون، به ۷۶۳ هزار نفر به شمول هزاران کودک در بخش‌های مختلف افغانستان کمک کرده است.
به گفتۀ این سازمان، در این مدت به ۱۲۷ هزار نفر که نیاز به کمک‌های فوری داشته اند، پول نقد برای فراهم کردن غذا توزیع کرده است.
گفتنی است که بر بنیاد برآوردهای سازمان ملل متحد، در صورتی که کمک‌های فوری بشری به مردم افغانستان فراهم نشود، حدود ۹۷ درصد جمعیت این کشور متأثر می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا