آخرین اخبارافغانستان

۱٫۳ میلیون جریب زمین در کشور غصب شده‌است

مسوولان اداره مستقل اراضی، می‌گویند: ۳۵۵ شهرک غیرقانونی در ۳۰ ولایت کشور بالای زمین‌های غصب شده اعمار شده است.
به گزارش خبرگزاری دید، ورکشاپ دو روزه مشورتی در مورد تعدیل پالیسی ملی زمین با شرکت روسای ادارات سکتوری ۹ ولایت شمال و شمال‌شرق، در مزار شریف مرکز ولایت بلخ برگزار شد.
حسین رحمانی، سخنگوی اداره مستقل اراضی کشور که به منظور تدویر این برنامه به بلخ آمده است، گفت: پالیسی ملی زمین در سال ۱۳۸۶ تدویر یافته است، اما این پالیسی مطابق به نیاز زمان نیست و باید مورد بازنگری قرار گیرد. به همین منظور نیاز است تا نظریات و پیشنهادات روسای ادارات سکتوری ولایات در این زمینه شامل شود.
سخنگوی اداره مستقل اراضی کشور گفت: بررسی‌های اداره آنان در سال ۱۳۹۲ نشان می‌دهد که در ۳۰ ولایت کشور بیش از ۱٫۳ میلیون جریب زمین غصب شده‌ است.
وی افزود، این زمین‌ها شامل زمین‌های بکر و بایر، تخریب جنگلات و علفچرها و نیز تصرف زمین‌های اشخاص انفرادی می‌شود.
رحمانی افزود: بخش اعظم زمین‌های غصب‌شده برای اعمار شهرک‌های غیرقانونی استفاده شده که ۳۵۵ شهرک غیرقانونی و فاقد ماسترپلان در کشور شناسایی شده است.
همچنان ۱۵۸۳۱ تن بعنوان غاصبین کوچک، متوسط و بزرگ زمین شناخته شده‌اند.
وی گفت که دولت به منظور جلوگیری از غصب بیشتر زمین طرح استراتژی ۵ ساله را عملی ساخته است.
انجنیر دلاور مزاری، رییس شهرسازی بلخ گفت: در ولایت بلخ ۲۰ شهرک غیرقانونی و خودسر ایجاد شده‌‌اند. هم‌چنان، دو دهه قبل بر اثر بی‌توجهی مسوولان، کمربند سبز شهر، به شکل غیرقانونی و به منظور اعمار منازل رهایشی توزیع شده است.
این در حالی‌ست که این برنامه هم‌زمان برای زون غرب در شهر هرات در حال اجرا است و در روزهای آتی نظریات مسوولان ولایات جنوبی در مورد این برنامه نیز گرفته می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا