آخرین اخباراجتماعاسلایدشوافغانستانگزارش

۲۰۱۷، سالی خونین برای خبرنگاران افغانستان

دفتر نی (حمایت کننده رسانه های آزاد در افغانستان ) طی نشست مطبوعاتی تحت عنوان «سال ۲۰۱۷ دومین سال خونین برای خبر نگاران افغانستان» اعلام کرد، سال جاری میلادی خونین‌ترین سال برای خبرنگاران افغانستان بود. درسال جاری میلادی، ۴ مورد خشونت گروهی و ۹۱ مورد خشونت مختلف صورت گرفته و ۱۱ خبرنگار در سرتاسر کشور جانشان را از دست داده‌اند، که با این آمار افغانستان سومین کشور نا امن بعد از سوریه ومکسیکو برای خبرنگاران شناخته شد.
به گزارش خبرگزاری دید، مجیب خلوتگر رییس دفتر نی در نشستی که در کابل برگزار شده بود، گفت : سال گذشته خونین‌ترین سال برای خبر نگاران کشور بود که ۱۴ مورد قتل و ۴۰۱ مورد خشونت علیه خبرنگاران کشور ثبت شده است و امسال نیز چیزی در همان حدود سال گذشته بود.
رییس دفتر نی با بیان این‌که آزادی بیان بزرگترین دست آورد ۱۵ سال اخیر دولت افغانستان بوده، افزود که با تاسف فراوان در دو سال اخیر میلادی با افزایش خشونت علیه خبرنگاران، بزرگترین صدمه را این دستاورد حکومت افغانستان دیده است .
آقای خلوتگر همچنان افزود: حملات پی در پی سال گذشته در برابر خبرنگاران، نشان‌دهنده دشمنی با آزدی بیان و خفه کردن صدای مردم افغانستان و آزادی بیان است ، ولی خبرنگاران افغانستان مسئولانه و با شجاعت همواره رویدادهای مهم را در سرتاسر کشور و جهان رسانیده‌اند و دفتر نی از تک تک خبرنگاران کشور قدردانی می‌کند.
رییس دفتر نی با اشاره به خشونت علیه خبرنگاران کشور گفت: متاسفانه در قدم اول دولت‌مداران افغانستان عامل خشونت در برابر خبرنگاران هستند و در قدم بعد نیروهای مخالف مسلح دولت؛ حکومت افغانستان به حیث مسئول باید تمام عوامل خشونت علیه خبرنگاران را پذیرا باشد و پیامد آن به حکومت افغانستان بر می‌گردد.
کنفرانس «سال ۲۰۱۷دومین سال خونین برای خبر نگاران » درحالی از سوی دفتر نی برگزار شد که صبح امروز مخالفان مسلح دولت، بالای خبرگزاری صدای افغان( آوا ) در کابل حمله کردند که دست کم بیش از ۳۰ کشته و ۵۰ زخمی برجای گذاشت.

علی بسیج ـ خبرگزاری دید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا