آخرین اخبارورزش

بارسلونا، نیمکت خالی و خط آتش از رمق افتاده

بارسا سه شنبه شب، زنده از جهنم استمفورد بریج خارج شد، آن هم به لطف یک اشتباه عجیب از سوی مدافعان چلسی و نبوغ مسی.
سال ۲۰۱۸، چهار تساوی و یک شکست در کارنامه بارسلونا ثبت شده است. آماری عجیب و غیر قابل‌باور برای آبی‌اناری‌ها.
سه شنبه شب، بارسا تا مرز شکست برابر چلسی نیز پیش رفت و خوش شانس بود که به لطف یک اشتباه از سوی مدافعان چلسی و هنر اینیستا و مسی توانست به گول تساوی برسد. در واقع می‌توان گفت که گول مسی سرپوشی بود بر بازی نه چندان چشم‌نواز بارسا که تنها دل به حفظ توپ و مالکیت بر بازی داشت. این چهارمین تساوی بارسا در سال ۲۰۱۸ بود.


برای پیدا کردن دلیل اُفت بارسلونا در سال جدید میلادی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :
معضل گولزنی در باشگاه کاتالانی
بارسلونای والورده دیگر آن عطش گولزنی سال گذشته را ندارد. در ماه‌های منتهی به ۲۰۱۷، خط حمله بارسلونا آتشین بود و حریفان را یکی پس از دیگری گول‌باران می‌کرد اما با شروع ۲۰۱۸ به استثنای برتری ۰-۵ در زمین بتیس، بارسا نتوانسته بردهای پرگولی کسب کند.
تنها ۹ گول‌زده در ۱۱ بازی، یعنی متوسط کمتر از یک گول در هر مسابقه، اثبات‌کننده این ادعاست. بارسا دوبار در سال جدید، بازی‌هایش را با تساوی بدون گول به اتمام رسانده و مسی نیز در ۵ بازی نتوانسته گولزنی کند؛ چیزی که هواداران بارسا به آن عادت ندارند.


عدم کارایی خریدهای جدید
بارسلونا در تابستان و زمستان خریدهای زیادی انجام داد اما در بازی‌های مهم فصل، هنوز بخش عظیمی از این بازیکنان نتوانسته‌اند حضوری مثمرثمر داشته باشند. در بازی برابر چلسی این مسی و اینیستا بودند که توانستند بارسا را از شکست نجات دهند.
در این بین عثمان دمبله، خرید ۱۰۵ میلیون یورویی بارسا در دو مقطع دچار مصدومیت شده و پس از آن نیز هنوز مورد اعتماد والورده قرار نگرفته است. او هنوز حتی یک گول هم برای بارسا نزده است.
کوتینیو به استثنای گول حساسی که به والنسیا در نیمه نهایی «کوپا دل ری» زد، هنوز نتوانسته خود را با شرایط جدید وفق دهد. پائولینیو در سال جدید به شدت دچار افت شده و مقابل ایبار و چلسی این مساله نمود بیشتری داشت.
«دلوفئو» که از بارسا جدا شد و سمدو نیز به جز بازی‌های آسان فصل یا بازی‌هایی که برتری بارسلونا در آنها قطعی شده، مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. «یری مینا» هم که جایگزین ماسکرانو شده، نیمکت نشین محض است به طوری‌که والورده ترجیح می‌دهد پیکه مصدوم را به جای وی راهی میدان کند.


کمبود مهره تاثیرگذار
بازی با چلسی نشان داد که بارسا به خصوص در لیگ قهرمانان با کمبود بازیکنی روی نیمکت روبه‌رو است که بتواند با ورودش به زمین، شرایط بازی را یک تنه تغییر دهد.
کوتینیو فقط در لالیگا و «کوپا دل ری» می‌تواند بازی کند و در روزهایی که پائولینیو و دمبله در افت هستند، فشار زیادی به بازیکنان اصلی وارد شده است. مسی، اینیستا، سوارز، بوسکتس و راکیتیچ، مهره‌های همیشگی بارسا در خط میانی و حمله هستند و فشاری که تحمل می‌کنند، احتمالا در هفته‌های آتی تاثیر منفی خود را نشان خواهد داد.
همین حالا نیز نوعی خستگی در ساق‌های بازیکنان اصلی بارسلونا دیده می‌شود. تقویم سخت و فشرده بارسا و رسیدن بازی‌های مهم فصل باعث شده تا والورده با توجه به کمبود مهره بزرگ روی نیمکت خود، فشار بیشتری به بازیکنان ثابت بیاورد. پیکه در برابر چلسی و والنسیا با پای مصدوم بازی کرد در حالی که «یری‌مینای» تازه به خدمت گرفته شده، روی نیمکت بود.
معضل پیروزی در بازی‌های بزرگ
بارسلونا در زمین‌های دشوار با مشکل مواجه می‌شود. البته نمونه‌های استثنا هم در فصل جاری وجود داشته مثل پیروزی ۰-۳ برابر رئال در برنابئو با برتری ۰-۲ برابر والنسیا در نیمه نهایی کوپا دل ری ولی آبی‌اناری‌ها، فصل جاری در زمین اتلتیکو، والنسیا(لالیگا)، یوونتوس، چلسی، رئال(سوپرکاپ) و دو بار برابر اسپانیول نتوانسته‌اند پیروز شوند.
منبع: ورزش سه

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا