آخرین اخبارتحلیلجهان

موج مخالفت عراقی‌ها در برابر سفر محمد بن سلمان به عراق

حساب‌های توییتری‌ و فیسبوکی‌ عراقی‌ها با هشتگ «#لاهلا_ولا_مرحبا» (خوش نیامدی) به استقبال اخبار مربوط به سفر احتمالی ولیعهد عربستان به عراق رفته‌اند.


حساب‌های توییتری‌ و فیسبوکی‌ عراقی‌ها با هشتگ «#لاهلا_ولا_مرحبا» (خوش نیامدی) به استقبال اخبار مربوط به سفر احتمالی ولیعهد عربستان به عراق رفته‌اند.
چندی پیش خبری در خروجی رسانه‌های بین‌المللی منتشر شد، مبنی بر سفر قریب‌الوقوع یک مقام بلندپایه عربستان به عراق که برخی منابع آگاه از محمد بن سلمان ولیعهد جوان عربستان سعودی نام برده و اعلام کرده بودند که این سفر اواخر ماه مارچ یا اوائل ماه اپریل انجام خواهد گرفت.
عامر الفایز عضو پارلمان عراق و عضو کمیته دوستی عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس نیز در گفت‌وگو با «العالم» گفته بود که محمد بن سلمان به خواست خود به عراق خواهد آمد و طی سفری دوروزه به انجام دیدارهای رسمی خود با حیدر العبادی نخست‌وزیر و برخی مقامات عالی‌رتبه عراقی و افتتاح برخی پروژه‌های راهبردی از جمله افتتاح گذرگاه مرزی عرعر میان عراق و عربستان و نیز بازگشایی سفارت عربستان در بغداد و کنسولگری عربستان در نجف خواهد پرداخت.
گفتنی است که از سوی دیگر از همان روزهای ابتدائی انتشار این خبر واکنش‌ها به این سفر به شکل وسیعی در فضای مجازی منعکس گردید؛ عراقی‌ها با به راه انداختن موجی در توییتر و فیسبوک مخالفت خود را با سفر « محمد بن سلمان» به بغداد اعلام کردند. حساب‌های توییتری‌ و فیسبوکی‌ عراقی‌ها با هشتگ «#لاهلا_ولا_مرحبا» (خوش نیامدی) به استقبال اخبار مربوط به سفر احتمالی ولیعهد عربستان به عراق رفته‌اند.
کاربران عراقی فضای مجازی در واکنش به سیاست‌های خصمانه و مخرب عربستان درقبال عراق طی پانزده سال گذشته تاکید می‌کنند که «حمایت‌های مالی و سیاسی سعودی‌ها از گروه‌های تروریستی در این کشور باعث کشته شدن هزاران غیرنظامی و تحمیل خسارت‌های مادی به زیرساخت‌های این کشور شده است.»
در همین رابطه، « ابراج محمود » یک کاربر عراقی در صفحه فیسبوک خود نوشته است:« هرکسی که از سفر بن سلمان به عراق استقبال کند در واقع از امیرالمؤمونین اعلام برائت کرده است؛ این خانواده (آل سعود) متهم به قتل هزاران عراقی از طریق تروریست‌های عربستانی هستند.»
«حمد ابوالقاسم» فعال حقوق بشری در استان دیالی عراق نیز در گفت‌وگو با رسانه‌های عراقی تأکید کرده است که به عنوان یک شهروند عراقی با کسی تعارف ندارد و مخالف سفر بزرگترین حامی تروریزم به عراق است. وی در ادامه تأکید می‌کند که سفر محمد بن سلمان احساسات خانواده‌های شهدای عملیات‌های تروریستی در عراق به ویژه خانواده‌های شهدای «اسپایکر» را جریحه دار خواهد کرد و می‌افزاید:« برخی کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس با پول یا نیروی انسانی از تروریزم در عراق حمایت کرده‌اند».
وی ادامه می‌دهد:« عربستان بهتر است دست از حمایت از تروریزم در عراق بردارد، همین مسأله برای ما کافی خواهد بود.»
سفر بن سلمان به نجف
براساس گزارش‌های تایید نشده برخی منابع رسانه‌ای، محمد بن سلمان به دنبال آن است که در سفر به عراق از نجف نیز دیدار کند.
در همین رابطه بسیاری از قبایل و عشایر سرشناس عراق در استان نجف اعتراضات گسترده‌ای در مقابل انجام این سفر داشته‌اند و به همین منظور پرده نوشته‌هایی را در نقاط مختلف این استان نصب کرده‌اند. بر پایه همین مخالفت‌ها در روزهای آینده بسیاری از استان‌های عراق از جمله بصره، کربلا، دیالی و سایر استان‌های عراق به اقدامات موثری در خصوص این سفر خواهند داشت.
در خصوص این دیدار، واکنش‌هایی نیز از سمت مراجع مخصوصاً دفتر آیت‌الله سیستانی صورت گرفته است. به نظر می‌رسد با توجه به تاریخچه حمایت عربستان سعودی از گروه‌های تروریستی در عراق دیدار بن سلمان با مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله سیستانی بسیار بعید خواهد بود، اما از سوی دیگر پیشبینی می‌گردد که وی با مقتدی صدر دیداری خواهد داشت، چرا که مقتدی صدر روابط بسیارخوبی با عربستان دارد. همچنین در پایان می‌توان پیشبینی نمود که امکان ملاقات ولیعهد جوان سعودی با عمار الحکیم نیز دور از انتظار نخواهد بود.
مهمترین اهداف پشت پرده سفر بن سلمان به عراق :
بازگرداندن عراق به آغوش کشورهای عربی و دور کردن آن از نفوذ ایران
امضای توافقنامه‌های راهبردی در زمینه‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری کلان در عراق
تاثیرگذاری بر انتخابات پارلمانی و حمایت از گروه‌های سنی و اعمال نفوذ بر تصمیم گیری‌ها در آینده
نزدیک‌تر شدن منافع سعودی به منافع ایالات متحده امریکا در عراق
بازسازی مناطق سنی‌نشین و نفوذ در میان عشائر و قبایل عراقی
سخن آخر
امریکا و «صهیونیست‌ها» با دلارهای نفتی کشورهای عربی به ویژه عربستان، داعش را به وجود آوردند و اکنون که با شکست تروریست‌های تکفیری وهابی و پیروزی اراده مردم عراق مواجه شدند، در پی اعزام محمد بن سلمان برای ایجاد رابطه مستقیم به کشور عراق بر آمده‌اند.

جنایات سعودی‌ها و آنچه مستقیم و غیر مستقیم از سوی این رژیم در عراق به وقوع پیوسته است برای همگان واضح است، دولت عراق مجبور به پذیرش این سفر بوده است، اما مردم عراق از فشارهای کنونی ریاض علیه کشورشان ناراحت هستند و در برابر آن ایستادگی خواهند کرد و تظاهراتی هم در شهرهای مختلف برگزار خواهند کرد، مردم عراق اجازه نخواهند داد آل سعود از طریق فشار بر دولت عراق به اهداف خود دست یابد.
منبع : دیلی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا