آخرین اخبارافغانستانسیاست

جریان سیاسی جدید: غنی در جوزا کنار برود

احمد سعیدی رییس موقت جریان سیاسی « نهضت صلح، عدالت و آزادی افغانستان» امروز پنجشنبه (۲۳ حمل) در مراسم اعلام موجودیت این نهضت تاکید کرد که برای حل مشکلات کنونی کشور، باید راه‌های حل‌ اساسی جست‌وجو شود.
به گزارش خبرگزاری دید، آقای سعیدی افزود که افغانستان با سیاست‌های متناقض کشورهای جهانی روبروست و باید سیاست خارجی خود را طوری تنظیم کند که هیچ کشور نارضایتی نداشته باشد، تا کشور به میدان زور آزمایی‌های قدرت‌ها تبدیل نگردد.
او تاکید کرد که نبود حکومت مشروع و توانمند و حضور گروه‌های هراس‌افگن هم، جزئی از بحران داخلی است که از سوی قدرت‌های جهانی آب می‌خورد.
آقای سعیدی، قطع حمایت خارجی از طالبان و ایجاد تفاهم ملی را راه حل اساسی برای ختم جنگ در کشور عنوان کرد و گفت که هم‌اکنون افغانستان به مرکز تنش قدرت‌های جهان تبدیل شده و دولت باید به همان اندازه که برای توسعه روابط خارجی تلاش می‌کند در حل مشکلات داخلی هم بکوشد.
سعیدی تاکید کرد که زمان حکومت وحدت ملی در اول جوزا به پایان می‌رسد و آقای غنی پس از این تاریخ باید از قدرت کناره‌گیری کند.
به گفته او، احزاب و جریان‌های سیاسی باید برای جلوگیری از خلاء قدرت در کشور تدابیر مشترکی را بسنجند.
او در نهایت اعلام کرد که نهضت صلح، عدالت و آزادی افغانستان در انتخابات پارلمانی به صورت گسترده شرکت می‌کند، ولی در انتخابات ریاست جمهوری یا نامزد مستقل معرفی می‌کند و یا هم از جریانی حمایت خواهد کرد.
انورالحق احدی عضو ایتلاف جبهه نوین نیز گفت که ریاست جمهوری افغانستان از پادشاهی مشروطه هم گذشته و به دیکتاتوری رسیده، در حالی‌که بربنیاد قانون اساسی، حکومت افغانستان باید مردم سالار باشد.
به گفته او، مردم افغانستان می‌دانند که رییس جمهور به چه منظوری به ولایات سفر می‌کند.
این در حالی است که رییس جمهور دو روز پیش به ولایت خوست رفته بود.
گفتنی است که با نزدیک شدن رقابت‌های انتخاباتی، تب و تاب سیاسی نیز بلند رفته و انتظار می‌رود که ایتلافات و جریان‌های بیشتر در این فضا شکل بگیرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا