آخرین اخباراسلایدشوافغانستانگزارش

۲۵ ولایت کشور به شبکه فایبر نوری وصل می‌شود

مسئولان وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی روز سه‌شنبه در نشستی در کابل تکمیل سه پروژه فایبر نوری در ۲۵ ولایت کشور، در مدت ده ماه گذشته را از فعالیت و دستاوردهای ویژه این وزارت می‌دانند.
شهزاد گل آریوبی، سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی تکمیل و به موفقیت رسیدن پروژه فایبر نوری در کشور را از نیازهای مبرم شهروندان می‌داند و می‌گوید:« در مدت ده ماه گذشته ۲۵ ولایت کشور از فایبر نوری برخوردار شدند و ۹ ولایت دیگر تا سال آینده به فایبر نوری وصل خواهند شد.»
آقای آریوبی فعالیت و دستاوردهای اخیر وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی را از گام‌های ویژه در عرصه تفاهم‌نامه شبکه فایبر نوری می‌داند و راه ابریشم را وصل‌کننده افغانستان و کشورهای چین، تاجیکستان و قرغزستان گفته است.
به گفته آقای آریوبی طی سال‌های اخیر تفاهم‌نامه ماهواره نیز میان افغانستان و هند به امضا رسیده است که به اساس آن افغانستان می‌تواند به طور رایگان دو ماهواره را به فضا بفرستد.
آقای آریوبی می‌افزاید ارتباط شرکت‌های مخابراتی افغان تیلیکام و چینا تیلیکام به منظور همکاری و به اشتراک‌گذاشتن تجارب میان این دو کشور را بیشتر می‌سازد.
از سوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی برای دسترسی به معلومات در مورد حوادث طبیعی، به منظور اطلاع‌دهی سریع آن با وزارت مبارزه با حوادث طبیعی تفاهم‌نامه‌ای را به امضا رسانده است.
این در حالی‌ست که افغانستان طی دهه‌های گذشته فاقد شبکه‌های فایبر نوری بوده، اما در این اواخر شماری از ولایت‌های کشور از خدمات شبکه‌های فایبر نوری مستفید شده‌اند.
شمیمه احدی- خبرگزاری دید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا