آخرین اخباراسلایدشوافغانستان

اگر حکومت و کمیسیون به خواسته‌های ما توجه نکنند، روند انتخابات را مختل می‌کنیم

برخی از شخصیت‌های سیاسی، احزاب و جریان‌های سیاسی کشور در نشستی مشترک در کابل، ضمن بررسی مسئله انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها، خواستار تغییر نظام انتخاباتی و باطل اعلام شدن روند ثبت نام شده و خواستند که روند ثبت نام به گونه دمکراتیک با استفاده از تکنالوجی بایومتریک انجام شود.برخی از شخصیت‌های سیاسی، احزاب و جریان‌های سیاسی کشور در نشستی مشترک در کابل، ضمن بررسی مسئله انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها، خواستار تغییر نظام انتخاباتی و باطل اعلام شدن روند ثبت نام شده و خواستند که روند ثبت نام به گونه دمکراتیک با استفاده از تکنالوجی بایومتریک انجام شود.
به گزارش خبرگزاری دید، محمد محقق، یونس قانونی، باتور دوستم، گلبدین حکمتیار و برخی سیاست‌مداران دیگر در نشستی در کابل، روند ثبت نام رای دهندگان را غیر شفاف و تقلب‌آفرین خوانده و از حکومت خواستند که این جریان را باطل اعلام کند.
این سیاست‌مداران از حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات می‌خواهند که روند ثبت نام را باطل اعلام کرده و نظام انتخاباتی کشور را تغییر دهند.
آن‌ها با صدور طرحی ۳ ماده‌ای، بر موارد آتی تاکید کردند:

1- استفاده از تکنالوجی بایومتریک: ما احزاب، جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های ملی، روند کنونی ثبت نام را – که به دلیل عدم محاسبه دقیق و برخورد غیر تخصصی با این پروسه، حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات وقت گران‌بهای مردم افغانستان را به هدر داده و ملیون‌ها دالر هزینه کرده‌اند- ناقص، فسادزا، زمینه ساز تقلب و بحران‌آفرین می‌دانیم و برای برگزاری انتخابات شفاف، بدون تقلب و قابل قبول برای همه طرف‌های سیاسی، خواست ما این است که هرچه عاجل این پروسه‌ ثبت نام که نمی‌تواند جلو تقلب را بگیرد، باطل اعلان شود و ثبت نام مجدد، با استفاده از تکنالوجی بایومتریک آغاز گردد.
در ماده دوم این طرح بر تغییر نظام انتخاباتی از ساختار کنونی بر ساختار چند‌بعدی اشاره شده و آمده است که در آن ساختار، شفافیت، اصل اشتراک اقوام در انتخابات تضمین شده و از بحران و تقلب و جنجال انتخاباتی کاسته خواهد شد.
در بخشی از این ماده طرح آمده است:« این نظام، در کنار ساده‌گی و تناسب حداقلی دست‌ کم دارای سه حسن مهم است؛ حفظ توازن نمایندگی در ولایات؛ حفظ توازن قومی در سطح کشور؛ و ایجاد فرصت‌های برابر و حفظ عدالت بین نامزدان حزبی و نامزدان مستقل.»
در این طرح همچنان، بر نقش احزاب در روند انتخابات و نظارت از عملکرد نهادهای انتخاباتی تاکید شده و از حکومت خواسته شده که برای احزاب در این روند دمکراتیک نقش داده شود.
این سیاست‌مداران هشدار داده‌اند که اگر خواسته‌های آن‌ها مد نظر گرفته نشود، از هر گزینه برای تعلیق آن استفاده خواهند کرد.‌

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا