آخرین اخبارافغانستانامنیت و حوادث

۳۱ کشته، ۷۴ زخمی و ۴۱ ناپدید در اثر سیلاب‌های اخیر

خبرگزاری دید: جاری شدن سیلاب‌های تابستانی در نقاط مختلف کشور تلفات انسانی و خسارات مالی برجای گذاشته است. میدان وردک، پکتیا، خوست، کابل، پروان و برخی مناطق دیگر گواه سیلاب‌های مدهش بوده است.

سیلاب در روستای کاریز ولسوالی پغمان ولایت کابل دست کم ۵ کشته برجای گذاشته و هفت خانه مسکونی را ویران کرده است. گفته می‌شود که در این حادثه جاده عمومی پغمان نیز تخریب شده است.

همچنان گزارش‌ها از ولایت میدان وردک می‌رساند که شنبه شب جاری شدن سیلاب دهه‌ها خانه را کاملاً تخریب کرده، چندین تن را کشته و ده‌ها راس حیوان را نابود کرده است.

ضیاالرحمن سباوون از باشندگان ولایت میدان وردک به خبرگزاری دید می‌گوید که شب گذشته سیلاب در ولسوالی‌های جلریز، چک، سیدآباد، قرق و جغتو ولایت میدان وردک جاری شده که خسارات جانی و مالی به مردم وارد کرده و بر اساس معلومات اولیه، در منطقه تکانه ولسوالی جلریز ۱۲ تن جان باخته و ۴۰ تن مفقود شده‌ است، چند تن در روستای ۵ کاجی نیز زخمی شده است. مجروحان این روستا به شفاخانه ولایت منتقل شده و تحت مداوا هستند.

آمار اولیه جان باختگان ۱۲ تن گفته شده بود، اما دفتر والی میدان وردک اعلام کرده است که شمار جان باختگان به ۲۲ تن رسیده و ۴۰ تن دیگر مفقود است.

سباوون می‌گوید که در برخی از مناطق میدان وردک زمین‌های زراعتی مردم کاملاً تخریب شده است. دیوارهای استنادی نیز از بین رفته است.

مسیر شاهراه بامیان کابل نیز به روی ترافیک مسدود شده است. صدها مسافر از بامیان به سوی کابل و از کابل به سوی بامیان برای ساعت‌ها در ولسوالی جلریز منتظر باز شدن راه بودند.

مصطفی یکی از مسافران که از کابل به سوی بامیان می‌رفت می‌گوید که از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۳ عصر منتظر باز شدن راه بودیم، نیروی بشری در ساحه کار می‌کرد ولی خسارات وارده سیلاب بسیار شدید بود که ده‌ها موتر در دو طرف ولسوالی جلریز بند مانده بودند.

مصطفی می‌گوید که مسیر دره میدان وردک در چندین جای تخریب شده است که رفت و آمد را برای ساعت‌ها متوقف کرده بود.

از سویی هم، شفیع الله رحیمی سخنگوی وزارت حوادث طبیعی در یک نشست خبری گفت که در پی سیلاب‌های اخیر ۳۱ تن جان باخت، ۷۴ تن زخمی شده، ۴۱ تن همچنان مفقود است و ۲۵۰ راس مواشی تلف شده‌ است.

به گفته آقای رحیمی، در سه شب گذشته بیشترین تلفات در ولایت میدان وردک رخ داده است.

بر اساس آمار این وزارت، در چهار ماه گذشته ۲۱۴ نفر جان باختند، ۳۲۰ نفر مجروح شدند، ۳۱۱۵ واحد مسکونی تخریب کامل و جزئی و ۳۸۰۰ راس دام تلف شده است.

گفتنی است در فصل بهار و تابستان امسال جاری شدن سیلاب‌ها در برخی از نقاط کشور ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشته است، صدها راس مواشی از بین رفته، صدها خانه مسکونی کاملاً از بین رفته، جاده‌ها تخریب شده و کشت و زراعت مردم نیز نابود شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا