آخرین اخباراسلایدشوجهانسیاست

نشست گفت‌وگوی امنیتی منطقه ای در تهران برگزار شد/ روسیه: حضور امریکا بحران افغانستان را پیچیده کرده است

نخستین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه با عنوان «گفت‌و‌گوی امنیتی منطقه ای» صبح امروز در تهران برگزار شد.


 

نخستین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه با عنوان «گفت‌و‌گوی امنیتی منطقه ای» صبح امروز در تهران برگزار شد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در بخشی از سخنان خود در این نشست گفت که لازم است در کنار ساختارهای موجود، گفت و گو و همکاری مشترک در سطوح بالا ادامه یابد تاامکان حل مشکلات منطقه با سرعتی بیشتر از روند توسعه و نفوذ تروریزم میسر شود.
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران خواستار قطع مسیرهای تامین مالی تروریست ها و استفاده از ظرفیتهای اطلاعاتی و امنیتی مشترک برای ایجاد هم افزایی و اثرگذاری بیشتر شد.
نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی روسیه نیز در این نشست ابتکار جمهوری اسلامی ایران را در برگزاری نشست گفت و گوی امنیتی منطقه ای گامی تاثیر گذار در افزایش هماهنگی منطقه ای در زمینه مقابله با تهدید تروریزم و برقراری امنیت پایدار عنوان کرد واظهار داشت؛ تروریزم دشمن مشترک ماست و باید تمام تلاش خود را برای مقابله با آن در تعامل با یکدیگر و نهادهای بین المللی متمرکز کنیم.
وی با استقبال از ایجاد دبیرخانه دایمی اجلاس دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه و برگزاری سالانه این نشست، آمادگی فدراسیون روسیه برای کمک به ایجاد سازوکارهای مشترک در این زمینه اعلام کرد.
پاتروشف خاطرنشان ساخت: حضور نظامی امریکا در افغانستان نه تنها تاثیری در ایجاد ثبات و امنیت نداشته بلکه موجب پیچیده تر شدن بحران امنیتی در این کشور شده است.
در همین حال، حمد الله محب مشاور امنیت ملی افغانستان نیز در نشست گفت و گوی امنیتی منطقه ای طی سخنانی اظهار داشت؛ افغانستان در کنار ایران در خط مقدم مقابله با تروریزم قرار دارد.
وی افزود تا زمانی که گروه های تروریستی در افغانستان از حمایت مالی و تسلیحاتی خارجی برخور دارند امکان برخورد موثر با آن ها وجود ندارد.
وی با تاکید بر ضرورت تداوم برگزاری نشست هایی از این دست، خاطر نشان ساخت: ایجاد کارگروه مشترک برای دستیابی به ساز و کارهای منطقه ای برای مقابله با تهدیدات ناشی از تروریزم از الزاماتی است که باید از سوی مقامات امنیتی کشورهای منطقه مورد توجه و اقدام قرار بگیرد.
آجیت دوال مشاور امنیت ملی هند نیز طی سخنانی، برگزاری این نشست را در تقویت درک مشترک نسبت به تهدیدات و اتخاذ راهکارهای مقابله ای بسیار مفید دانست و اظهار داشت: تروریست ها در آسیای میانه با اتکا به منابع حاصل از تجارت مواد مخدر خود را تقویت می کنند و لازم است در طراحی سازوکارهای جلوگیری از توسعه فعالیت و نفوذ تروریزم موضوع مسدود سازی کانال های تامین مالی این گروه ها به صورت جدی مدنظر قرار بگیرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا