آخرین اخبارافغانستاناقتصاد و توسعه

۳۶۰ باب کشمش خانه در زون شمال احداث شد


مسئولان پروژه ملی باغداری و مالداری شمال می‌گویند: ۳۶۰ باب کشمش خانه برای باغداران ۵ ولایت شمال کشور احداث شده است.
به گزارش خبرگزاری دید، احمد فهیم جباری، مسئول زون شمال پروژه ملی باغداری و مالداری می‌گوید: ۳۶۰ باب کشمش خانه برای باغداران ۵ ولایت زون شمال از سوی این پروژه احداث شده است.
وی گفت: هزینه هر کشمش خانه ۵۷۰ هزار افغانی است که ۲۵ درصد از سوی باغدار و مابقی از سوی آنان پرداخت شده و بعد از اتمام کار به باغدار تحویل می‌شود.
جباری افزود: هر کشمش خانه ظرفیت پذیرش ۵ تن انگور تازه را دارد که بعد از ۲۰ روز ۱٫۳ تن کشمش تولید و برای عرضه به بازار آماده می‌شود.
وی علاوه کرد: ۶۰ باب کشمش خانه در ولایت بلخ ۱۳۰ باب در سرپل ۱۰۰ باب در جوزجان و مابقی در ولایات سمنگان و فاریاب اعمار شده و در اختیار باغداران قرار گرفته است.
وی همچنان گفت که در سال آینده قرار است ۱۰۰ باب کشمش خانه دیگر در این ولایات احداث شود.
جباری گفت: باغداران علاقه‌مند و واجد شرایط می‌توانند برای ایجاد کشمش خانه به آنان مراجعه کنند.
احمد ولی سنگر، کارشناس اقتصادی در ولایت بلخ، ایجاد این کشمش خانه‌ها را سبب تقویت بنیه اقتصادی باغداران و رشد اقتصاد داخلی و تشویق باغداران به ایجاد باغهای جدید و جمع‌آوری محصولات بیش‌تر می‌داند.
اسدالله، آمر امور زراعتی ریاست زراعت بلخ می‌گوید: قبل از این ۳۰ الی ۴۰ درصد حاصلات زراعتی به دلیل نبود سردخانه تلف می‌شد، ولی ایجاد این کشمش خانه‌ها تا حد زیادی می‌تواند از تخریب میوه انگور جلوگیری کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا