آخرین اخباراجتماعافغانستان

B52 برگشت؛ آغاز دوباره بمباران مواضع طالبان در شمال کشور

مردم افغانستان با بم‌افکن‌های B52 امریکایی بعد از حمله ۱۱ سپتمبر و سپس بمباران مواضع گروه طالبان توسط امریکا در سال ۲۰۰۱ آشنا شدند.

از زمان شکست گروه طالبان تاکنون، بم‌افکن‌های B52 منطقه‌ای را بمباران نکرده بود، ولی به تازگی خبر داده شد که مواضع مخالفان در شمال کشور بمباران شده و این بم‌افکن مخوف برگشته است.

به گزارش خبرگزاری دید، نیروهای امریکایی در کشور اعلام کرده‌اند که عملیات‌های هوایی را افزایش داده‌اند.

ماموریت حمایت قاطع به رهبری ناتو، روز گذشته با ارسال خبرنامه‌‌ای به رسانه‌ها گفته‌است: این نیروها بمباران «دقیقی» را در شمال کشور انجام داده‌اند که با هدف نابودی منابع درآمدی گروه طالبان، مراکز آموزشی و شبکه‌های حمایتی این گروه بوده ‌است.

در خبرنامه گفته شده که در ۹۶ ساعت گذشته، نیروهای امریکایی عملیات‌های هوایی را بر مراکز آموزشی گروه طالبان در ولایت بدخشان انجام داده که هدف از آن جلوگیری از برنامه‌ریزی و فعالیت تروریست‌ها در نزدیکی مرزهای تاجیکستان و چین بوده است.

نیروهای امریکایی افزوده که در این عملیات‌ها وسایط نقلیه نیروهای امنیتی کشور که توسط گروه طالبان ربوده شده بود، نیز هدف قرار گرفته؛ زیرا وسایط در حال تبدیل شدن به وسایط انفجاری توسط شورشیان بود.

در بخشی از خبرنامه آمده که در این حملات در بدخشان، بم‌افکن‌های B52  ۲۴ بمب هدایت شونده با دقت بالا را به محل‌ استقرار گروه طالبان پرتاب کرده است.

افزایش حملات هوایی نیروهای امریکایی در کشور درحالی است که در یک ماه گذشته گروه طالبان حمله‌های خونینی را در شهرهای کشور انجام داده‌اند که بر اساس آمار وزارت داخله، در نتیجه این حملات ۲۳۷ تن کشته و بیشتر از ۳۰۰ تن دیگر زخمی شدند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا